Blogowanie

Brak motywacji do blogowania. Garść inspirujących porad.

Cześć!

Nie odkryję Ameryki, kiedy stwierdzę, że będąc blogerem może nastać dzień, w którym stracisz motywację do dalszego pisania. Pół biedy, jeżeli motywacja opuściła Cię na chwilę. Gorzej, kiedy stan taki trwa kilka dni i przechodzi w kolejne tygodnie. Powiem Ci jednak, że utrata zapału to rzecz absolutnie normalna, z którą raz na jakiś czas mierzy się każdy poczytny pisarz lub bloger. Zwłaszcza, jeżeli prowadzisz bloga już od dłuższego czasu.

Brak motywacji do blogowania, który potrafi czasami zaskoczyć nas samych nie bierze się jednak znikąd. Na ogół za takim stanem rzeczy stoi kilka czynników. Czasami dopadają nas one pojedynczo, a czasami w pakiecie. W tym artykule przedstawię Ci te czynniki. Sama świadomość tego, że one występują może, a nawet powinna Ci pomóc w chwilach zwątpienia.

Przypomnij sobie, dlaczego zacząłeś pisać bloga

Jakkolwiek trywialnie to nie zabrzmi, to jest to rada numer jeden nie tylko na brak motywacji w blogowaniu, ale i w każdym aspekcie naszego życia. Przygodę z blogowaniem rozpoczęliśmy z jakiegoś konkretnego powodu. Za tym, że zdecydowaliśmy się założyć bloga, napisać kilka wcześniejszych artykułów zazwyczaj stała jakaś wyższa idea. Na przykład chcieliśmy podzielić się ze światem naszymi spostrzeżeniami i pomysłami. Być może chcieliśmy nauczyć kogoś czegoś nowego. A może po prostu chcieliśmy poszukać sposobu na dochód pasywny. W ślad za tym przyjdą inne ważne aspekty: jakie tematy chciałeś poruszać na blogu, albo jakie cele chciałeś przez to zrealizować. Szczera rozmowa z samym sobą może zdziałać prawdziwe cuda.

Nie zawsze potrzebujesz motywacji z zewnątrz. Zajrzyj po prostu w głąb siebie i wydobądź odpowiedzi. Już samo zdanie sobie sprawy z naszej misji może sprawić, że coś w nas się odblokuje.

Co zrobić, gdy odczuwamy brak motywacji do blogowania. Zarabiaj na stronie.

Znajdź nowe inspiracje

Bardzo częstym problemem podczas blogowania jest brak inspiracji na dalsze wpisy. W pewnym momencie dochodzimy do wniosku, że napisaliśmy już o wszystkim i nie ma sensu powielać na nowo tego samego. Pamiętaj w takiej sytuacji, że inspiracje do tworzenia można znaleźć dosłownie wszędzie. Poniżej kilka podpowiedzi.

Czytaj inne blogi. Dzięki temu poznasz punkt widzenia innych blogerów. Być może poznasz dzięki temu nowe trendy, o których nawet nie miałeś pojęcia. A może też być tak, że przeczytasz tezę, z którą absolutnie się nie zgadzasz. To otwiera z kolei furtkę do napisania odpowiedzi na dany artykuł.

Słuchaj podcastów. Podcasty są doskonałym źródłem wiedzy, a także wspaniałym sposobem na poznanie nowych ludzi i ich sposobu myślenia.

Czytaj książki. Są one kapitalnym źródłem wiedzy. Dzięki książkom możesz znacząco poszerzać własne perspektywy. Każda kolejna książka daje Ci pole do omawiania i recenzowania na swoim blogu zawartych w niej tematów.

Zróżnicuj harmonogram postów

Pamiętaj, że blog nie musi być nudny. Masz szereg różnego rodzaju postów jakie możesz tworzyć cyklicznie lub doraźnie, właśnie wtedy gdy brak Ci motywacji. Zróżnicowanie charakterystyki Twoich postów po pierwsze nie zanudzi Twoich czytelników, a po drugie da Tobie możliwość sprawdzania się w różnych stylach. Przykłady? Proszę bardzo.

Artykuły – tutaj możesz tworzyć posty na tematy ogólne, w których po prostu omawiasz dany temat.

Zestawienia – możesz stworzyć listy, na przykład TOP10, gdzie zestawisz 10 najpopularniejszych rzeczy w danej dziedzinie.

Recenzje – tutaj możesz recenzować filmy lub ostatnio przeczytanie książki.

Wywiad – zaproś znajomego lub innego blogera i przeprowadź z nim wywiad.

Komentarz – skomentuj artykuł innego blogera i odnieś się do niego.

Dzięki różnym rodzajom postów nie wypalisz się zbyt szybko. Twoja motywacja powinna pozostać na optymalnym poziomie.

Zmiana podejścia do pisania

Brak motywacji w blogowaniu może wywołać lawinowe konsekwencje. Najgorszą z nich jest porzucenie wszystkiego co do tej pory zrobiliśmy. Kolejną metodą na zwiększenie motywacji jest próba zmiany stylu i sposobu tworzenia bloga. Możesz na przykład przemyśleć i rozważyć pisanie z innej perspektywy. Jeżeli do tej pory omawiałeś rzeczy w sposób bardziej naukowy, możesz spróbować opisać je ze swojej perspektywy. Możesz zmienić też rytm pisania postów. Jeżeli blogowanie dwa razy w tygodniu Cię męczy, spróbuj zmniejszyć częstotliwość o połowę.

Totalne wypalenie tematem

Może być również tak, że po prostu temat Twojego bloga Cię w pewnym momencie znudził. Zdarza się i tak. Warto przyznać się przed samym sobą, że taka sytuacja nastąpiła. Pamiętaj, że Twoi czytelnicy prędzej czy później wyczują, że tematy się nie kleją, albo że zmienił się styl tego, w jaki sposób piszesz. W takiej sytuacji lepiej postawić na szczerość i napisać prosto z mostu jak wygląda u Ciebie sytuacja. Każdy jest człowiekiem i nie możemy na siłę zmuszać się do pisania o czymś, co nie jest dłużej naszym konikiem. Jeżeli już kiedykolwiek staniesz przed takim dylematem pamiętaj o jednym: nie kasuj swojego bloga. Z pewnością treści jakie do tej pory stworzyłeś są wartościowe i nawet jeżeli dla Ciebie nie są już interesujące, to mogą zmienić życie komuś przypadkowemu.

Pamiętaj, że zawsze istnieje wyjście z sytuacji. Być może za rok znajdziesz kogoś, kto kupi od Ciebie Twój blog i będzie prowadził go dalej. A być może znajdziesz wspólnika, który zechce tworzyć teksty razem z Tobą. Nigdy nie wiadomo.

Brak motywacji do blogowania. Jak sobie z tym poradzić

Poproś o pomoc eksperta

Czasem gdy brakuje nam motywacji, możemy nie zdawać sobie sprawy jak proste rozwiązania są na wyciągnięcie ręki. Warto zwrócić się o pomoc do kogoś, kto albo był już w tym miejscu co my. Warto też znaleźć eksperta od marketingu Internetowego czy chociażby copywritera. Często ktoś z innym spojrzeniem na nasz problem może pomóc nam odzyskać motywację w sekundę.

Brak motywacji do blogowania – podsumowanie

Brak motywacji do pisania bloga może zdarzyć się każdemu blogerowi. Jest co całkowicie normalne i jedynie to w jaki sposób sobie z tym faktem poradzimy zdefiniuje nasz dalszy sukces. Pamiętajmy, dlaczego zaczęliśmy blogować w pierwszej kolejności. To często rozwiązuje problem. Jeżeli natomiast czujemy wypalenie musimy zadać sobie o kilka pytań więcej. Warto być ze sobą szczerym. Jeżeli nie czujemy już pisania o finansach, może spróbujmy naszych sił w kulinariach?

Jeżeli Ty sam czujesz, że masz problem z motywacją w blogowaniu zachęcam Cię do dwóch rzeczy. Zerknij na inne artykuły na moim blogu. Część z nich inspiruje, część ma charakter czystego felietonu. Wierzę jednak, że mogą one pomóc Ci odnaleźć motywację. Możesz też do mnie napisać i opisać swój problem. Służę swoją wiedzą i doświadczeniem.

Życzę Ci wszystkiego dobrego!

Sławek

 

2 Komentarze

  1. Spoko wpis! Pozdro 🙂

    1. Dziękuję za Twój komentarz 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Article:

0 %