Blogowanie

Dlaczego systematyczność w blogowaniu jest kluczowa?

Cześć!

Domyślam się, że wiesz jak ważna jest systematyczność w życiu. Bez względu na to, czy budujesz wymarzoną sylwetkę, czy tworzysz swoje finansowe imperium lub wdrażasz jakikolwiek digitalowy projekt, systematyczność jest tym, co prędzej czy później zaprowadzi Cię na metę.

Blogowanie to dla wielu ludzi nie tylko sposób na wyrażenie siebie. Za pisaniem bloga stoją także pobudki takie jak zdobycie nowych umiejętności, zwiększenie swojej wiedzy oraz promowanie swojej marki w Internecie. Jednakże, aby odnieść sukces w blogowaniu, trzeba zachować systematyczność i regularność w publikowaniu treści. W tym artykule omówię, dlaczego systematyczność w blogowaniu jest tak ważna i jakie korzyści można z niej czerpać.

Systematyczność w blogowaniu buduje zaangażowanie czytelników

Pierwszym powodem, dla którego warto zachować systematyczność w publikowaniu treści na blogu, jest budowanie zaangażowania i lojalności czytelników. Tworząc regularnie wartościowe i interesujące treści, dajesz swoim czytelnikom powód, aby wracali na Twojego bloga. Społeczność która powoli tworzy się wokół Twojego bloga nie jest tam przez przypadek. Piszesz do ludzi, których interesują omawiane przez Ciebie tematy. Regularność i systematyczność w pisaniu artykułów naturalnie przekłada się na większe zaufanie Twoich czytelników do Ciebie. Chcąc nie chcąc w oczach użytkowników stajesz się osobą odpowiedzialną, a tym samym treści jakie tworzysz mają zdecydowanie większą wartość w odbiorze.

Jeżeli śledzisz na YouTube kilka kanałów, to na pewno przynajmniej jeden z nich ma w banerze na swoim kanale informacje o tym, kiedy i o jakiej godzinie pojawiają się nowe filmy. Takie poinformowanie wprost swoich odbiorców sprawia, że często sami z siebie wchodzimy na kanał o odpowiedniej godzinie. Podobnie jest z blogowaniem, gdzie systematyczność w blogowaniu jest bardzo istotna. Jeżeli Twoi czytelnicy wiedzą, że publikujesz zawsze w środy o godzinie 18, to o godzinie 18.01 możesz odnotowywać zwiększony ruch. I pamiętaj, że jest to ruch niesamowicie wartościowy, czyli taki, który znacznie przekłada się na zyski chociażby z reklam czy afiliacji.

Zwiększenie ruchu na stronie

W poprzednim akapicie zasugerowałem, że systematyczność w publikowaniu postów generuje większy ruch oraz, że może to przełożyć się na większe zyski z reklam. Jest jeszcze druga strona tego samego medalu jakim jest zwiększony ruch. Chodzi o wyszukiwarki takie jak na przykład Google. Google bardzo lubi strony, które są regularnie aktualizowane. Systematyczność w pisaniu pokazuje robotom Google, że Twoja strona żyje, że jest aktywna i że jest wartościowa. To z kolei przekłada się bezpośrednio na wyższe pozycje na konkretne słowa kluczowe. Regularne publikowanie postów prędzej czy później zostanie przez Google nagrodzone. Przepaść pomiędzy pierwszą stroną w wyszukiwarce, a drugą jest gigantyczna. Warto więc zadbać o to, aby być na tej pierwszej stronie, gdyż może to bezpośrednio przełożyć się na wyniki finansowe naszego bloga.

Czym jest systematyczność w blogowaniu

Systematyczność blogowania jako praca nad sobą

Systematyczność w publikowaniu treści na blogu to także sposób na zwiększenie swojej produktywności. Określenie sobie planu publikacji treści pomaga w organizacji pracy i w konsekwentnym podejściu do blogowania. Dzięki temu unikasz niepotrzebnego stresu związanego z ciągłym poszukiwaniem nowych pomysłów na treści i przerywaniem pracy w trakcie pisania. Zorganizowane i konsekwentne podejście do blogowania sprawia, że ​​jesteś bardziej produktywny i skuteczny w tworzeniu wartościowych treści. Możesz mi uwierzyć na słowo, ale takie podejście pomoże Ci też w innych dziedzinach życia, na przykład treningami albo oszczędzaniem. Jeżeli wiemy po co piszemy i dlaczego to robimy, równie dobrze możemy wyrobić sobie podobną systematyczność w szczytnym odkładaniu gotówki.

Opóźniona gratyfikacja

Niestety o ile łatwo o tym wszystkim napisać, o tyle trudniej jest zachować konsekwencję. Żyjemy w bardzo szybkim społeczeństwie, gdzie z każdej strony jesteśmy przyzwyczajeni do natychmiastowego otrzymywania żądanych rezultatów. Przykłady? Chcemy nowe buty? Wchodzimy na Allegro, kupujemy, a jutro odbieramy je z paczkomatu. Chcemy obejrzeć horror? Wchodzimy na Netflix, robimy herbatkę i zaczynamy seans. Chcemy dowiedzieć się jak robić jajecznicę z boczkiem.  Wyszukujemy w Google odpowiedni przepis i minutę później już przygotowujemy posiłek. To wszystko sprawia, że równie szybko chcemy mieć wymierne korzyści finansowe z naszego blogowania.

Tak się niestety nie da, chyba, że na samym starcie znajdziesz sponsora lub innego strategicznego partnera. Jeżeli chcesz uczynić z bloga źródło stałego dochodu, musisz poświęcić na początku dużo swojego czasu, a najlepszym wsparciem dla Ciebie będzie właśnie systematyczność.

Kilka wskazówek dla początkującego blogera

Podam Ci kilka wskazówek jak możesz podchodzić do swojego bloga, aby gdzieś po drodze nie zatracić sensu w jego pisaniu i tworzeniu. Pamiętaj proszę, że to wskazówki dla osób, które zaczynają swoją przygodę z blogiem i potrzebują usystematyzować pewne rzeczy.

Patrz kilka miesięcy w przód

Najgorszym co można zrobić to oczekiwać, że post napisany w niedzielę da nam korzyści już w poniedziałek. Jeżeli Twój blog jest jeszcze raczkujący i nie ma ruchu, posty które tworzysz dziś, będą widoczne w Google za kilka dni, a wyszukane mogą zostać za dwa tygodnie. Patrz na publikowanie postów jako inwestycję. Ja na przykład lubię patrzeć na trzy miesiące do przodu. Zakładając, że piszę trzy posty tygodniowo, wiem że za trzy miesiące na moim blogu będzie widniało 36 artykułów. To mi daje praktycznie pewność, że przynajmniej niektóre z nich będą wysoce odwiedzane i czytane. Staraj się dostrzegać gdzie będzie Twój blog za jakiś czas, ale pracuj nad tym już teraz.

Nie oczekuj zysków z reklam natychmiast po uruchomieniu bloga

Pamiętaj, że nawet Google AdSense musi zweryfikować Twoją stronę i zaakceptować ją. A żeby to miało miejsce Twój blog musi mieć kilka ciekawych wpisów tematycznych. Znam z autopsji przypadki ludzi, którzy napisali kilka artykułów na bloga, a nie przeszli weryfikacji AdSense, po czym zaprzestali dalszych działań i porzucili temat blogowania. Szkoda by było żałować takich decyzji za kilka lat, więc podejdź do tego na chłodno i miej z tyłu głowy opóźnioną gratyfikację.

Nie zniechęcaj się brakiem zaangażowania użytkowników

To nic, że nikt nie komentuje Twoich wpisów. Być może nie nadszedł na to jeszcze czas lub być może społeczność jaka tworzy się wokół Twojego bloga jest troszkę nieśmiała i nikt nie chce być pierwszy. Może być też tak, że artykuły jakie tworzysz na tyle wyczerpują dany temat, że nie zostawiasz swoim czytelnikom pola do zadawania pytań. Pamiętaj więc, że to nie ilość komentarzy świadczy o popularności bloga, ale statystyki takie chociażby jak współczynnik odrzuceń. Sam na YouTube śledzę kanał o finansach, gdzie materiały są autentycznie fenomenalne, filmy mają wysoką oglądalność, a komentarzy nie ma praktycznie wcale. Nie przeszkadza to jednak autorowi w tworzeniu systematycznych treści i zwiększaniu przychodów z reklam.

Dlaczego ważna jest systematyczność w blogowaniu.

Systematyczność w blogowaniu – podsumowanie

Podsumowując, systematyczność w blogowaniu to ważny czynnik wpływający na sukces blogera. Regularne publikowanie wartościowych treści przyciąga nowych czytelników, buduje zaufanie i lojalność wśród obecnych czytelników, a także pozwala na lepszą organizację pracy i uniknięcie stresu. Warto więc określić harmonogram publikacji i trzymać się go, aby zbudować trwały i rozwijający się blog. Daj znać w komentarzu czy znasz jeszcze jakieś wskazówki dla początkującego blogera.

Wszystkiego dobrego,

Sławek

2 Komentarze

  1. Temat chyba wyczerpany 😅 nie da się ukryć, że jeżeli myślisz o blogu na poważnie, to systematyczna praca jest na wagę złota. Dziękuję za kolejny inspirujący wpis i pozdrawiam!

    1. A ja dziękuję za Twój komentarz! Również pozdrawiam 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Article:

0 %