Blogowanie

Dlaczego warto prowadzić bloga? 5 pomysłów wartych przemyślenia.

Mam takie osobiste spostrzeżenie, że w dzisiejszych czasach jak grzyby po deszczu wyrasta cała armia twórców treści. Duża część z nich umotywowana jest po prostu chęcią podzielenia się swoją wiedzą. Internet wraz z całymi swoimi zasobami oferuje szereg bezpłatnych kanałów i sposobów tworzenia treści. Wśród nich możemy znaleźć kanały z treściami wideo, takie jak na przykład YouTube czy Vimeo. Możemy wręcz przebierać w szerokiej bibliotece darmowych aplikacji blogowych, z których korzystać mogą osoby bez żadnego doświadczenia programistycznego.

Między Bogiem, a prawdą, dziś od podjęcia decyzji o założeniu własnego bloga do opublikowania pierwszego wpisu czy filmu dzieli nas kilkadziesiąt minut. I już. Jeżeli zastanawiasz się czy warto i dlaczego warto prowadzić bloga, pozostawiam Ci 5 poniższych pomysłów wartych przemyślenia i rozważenia.

Powód 1. Możesz nauczyć kogoś lub zainspirować go czymś naprawdę fajnym.

Prowadzenie bloga to przede wszystkim tworzenie treści. Jako twórcy tych treści mamy ostateczny wpływ na ich jakość, styl oraz co chyba najważniejsze – wartość. Ja sam osobiście przeglądam różne blogi. Niektóre czytam, bo lubię styl wypowiedzi autorów, który gdzieś ze mną rezonuje. Inne blogi odwiedzam, gdyż zawarte tam treści pomagają mi rozwiązać jakieś chwilowe, kłopotliwe zagadnienia czy to techniczne, czy ekonomiczne, a jeszcze inne podsuwają mi ciekawe pomysły. Każde jednak na swój sposób niosą za sobą pewną wartość i wnoszą coś w moje życie. Uczą mnie czegoś, co potem zostaje ze mną.

Ty jako twórca treści, możesz również zostać nauczycielem, jeżeli tylko dysponujesz konkretną wiedzą w jakimś obszarze. Nigdy nie wiesz, czy osoba, która przeczytała Twój wpis pod jego wpływem nie zmieniła swoich poglądów lub czy nie poszerzyła myślowych horyzontów. Jako twórca możesz inspirować innych, zachęcać, nakłaniać czy wręcz prowadzić za rękę swoich czytelników. Mówiąc inaczej, możesz mieć mniejszy lub też większy wpływ na czyjeś życie i warto z takiej szansy skorzystać.

Na blogu można zarobić. Dlaczego warto prowadzić bloga. Zarabiajnastronie.pl

Powód 2. Na blogu możesz zarabiać realne i duże pieniądze.

Skoro już trafiłeś na bloga, którego głównym tematem jest zarabianie, to nie sposób, abym nie wspomniał tutaj o pieniądzach. Na blogu można zarabiać jak na normalnej, etatowej pracy. Oczywiście nie od razu, nie od pierwszego dnia czy nawet miesiąca. Pracując stopniowo i po prostu z głową, możemy główne źródło dochodów sprowadzić do laptopa i strony Internetowej.  Ten punkt szczegółowo rozwijam w kategorii o zarabianiu na blogu (klik). Zachęcam, abyś po zakończeniu czytania tego artykułu zapoznał się z możliwościami pozyskania finansów, jakie oferuje nam nasz własny blog.

Powód 3. Dlaczego warto prowadzić bloga? Bo stajesz się ekspertem.

W zależności od tego czy prowadzisz bloga lifestylowego, technicznego lub też tematycznego, możesz zostać cenionym i znanym ekspertem w swojej branży. Pamiętaj, że są ludzie, którzy mają wiedzę w danej dziedzinie i są tacy, którzy są głodni informacji. Im sumienniej podchodzisz do tematów rozwijanych na blogu, im skrupulatniej omawiasz poszczególne zagadnienia, tym bardziej zwiększasz swoje szanse na to, że zaczniesz być postrzegany jako ekspert w swojej branży.

Im większa nisza branżowości tym większe szanse na to, że prowadząc bloga przyciągniesz osoby, dla których to co piszesz jest istotne, ważne i ciekawe. Osobiście uważam, że nie ma branży, w której zostało powiedziane już wszystko, czytaj takiej, w której nie ma sensu stawać się kolejnym ekspertem. Każdy ma swój styl, każdy ma coś innego do powiedzenia lub inną historię do przekazania. Kwestia dotarcia i znalezienia grupy docelowej, ale taka prędzej czy później się pojawi.

Tworzenie bloga eksperckiego to również inwestycja w samego siebie lub być może w swoją przyszła karierę. Jest to również pewnego rodzaju przepustka do pokazania się szerzej – na przykład udzielenia ciekawego wywiadu w branżowym portalu lub wywiadzie.

Powód 4. Blog to inwestycja

Dlaczego warto prowadzić bloga? Warto, ponieważ regularnie blogując tworzysz swego rodzaju produkt. I nie chodzi mi tutaj o sklep z koszulkami czy też innymi kubkami reklamowymi. Dobrze prowadzony blog z dużą ilością artykułów o wysokiej treści to łakomy kąsek dla naszej konkurencji lub też firm zajmujących się pozycjonowaniem. Dlaczego?

Załóżmy, że chcesz rozpocząć tworzenie bloga o finansach domowych. Masz pomysły na 20 artykułów. Wiesz też, że ich stworzenie, przygotowanie, zredagowanie, następnie czas ich wstawienia, zindeksowania przez Google to na przykład 2 miesiące. Wiesz też, że godzina Twojej pracy to 100zł netto, a na każdy artykuł musisz poświęcić 3 godziny. Prosta matematyka mówi, że musisz poświęcić swój czas o wartości 6000zł. I tutaj pojawiają się różnego rodzaju ogłoszenia o sprzedaży bloga lub strony tematycznej w kwocie podobnej lub nieco większej. Zaczynasz wyważać wtedy czy bardziej opłaca Ci się pisać od nowa o tym samym, ale po swojemu, czy też może lepiej wyłożyć tę sumkę na przysłowiowy raz, i zyskać kompleksowy dostęp do gotowej biblioteki artykułów. Do biblioteki, którą możesz następnie zaadaptować pod swój styl.

Blog to również pożądane źródło treści dla firm od pozycjonowania. Firmy takie często szukają stron z przeznaczeniem na zaplecze SEO, czyli miejsca, gdzie będzie możliwość umieszczania linków zwrotnych. Jeżeli będziesz miał ciekawe artykuły, a także mocną domenę być może w przyszłości będziesz miał możliwość sprzedaży bloga agencji SEO.

Blog jest inwestycją, ale blog prowadzony dobrze i według jakiegoś planu. Jeżeli chcesz sprawdzić jakie ceny osiągają prywatne blogi możesz wejść na przykład na Allegro, gdzie zawsze jest kilka potencjalnie interesujących stron do zakupu. Warto więc myśleć o swoim blogu jako o inwestycji, a kiedy już stwierdzimy, że nie mamy czasu, siły czy chęci zwyczajnie sprzedać komuś innemu naszą pracę.

Dlaczego warto prowadzić bloga i jak na nim zarabiać. Zarabiajnastronie.pl

Powód 5. Poznajesz nowych ludzi.

A przynajmniej tak mi się wydaje. Prowadząc bloga, gdzie nie jesteś w pełni anonimowy, gdzie podpisujesz się swoim Imieniem i Nazwiskiem, wreszcie gdzie dajesz możliwość komentowania swoich artykułów, zapraszasz innych do siebie. Masz możliwość wymiany opinii i poglądów, a także skonfrontowania swoich tez i twierdzeń z punktem widzenia Twoich czytelników. To bardzo cenna możliwość. Jest ona źródłem inspiracji do kolejnych wpisów, otwiera szanse na intratne współprace, często przekłada się bezpośrednio na pieniężne wpływy z bloga.

Warto wspomnieć w tym miejscu o corocznych galach i wydarzeniach blogosfery, gdzie mamy możliwość czasami po raz pierwszy stanąć z wierną rzeszą naszych czytelników twarzą w twarz.

Dlaczego warto prowadzić bloga? Krótkie podsumowanie.

To była moja szybka lista pięciu punktów i czynników, które przemawiają za tym, aby spróbować założyć i poprowadzić bloga. Jeżeli nie dla zarobku i biznesu, to dla swojej własnej satysfakcji lub dla korzyści innych. Jeżeli nadal zastanawiasz się dlaczego warto prowadzić bloga koniecznie daj znać w komentarzu, a być może stworzę kolejną listę. Bardzo ciekawi mnie również jakie punkty Wy byście dopisali?

Wszystkiego dobrego,

Sławek

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Article:

0 %