Zarabianie w Internecie

Google AdSense jako sposób na zarabianie pasywne w Internecie.

Cześć,

W dzisiejszym turbo zwięzłym artykule postaram się przybliżyć Ci temat popularnych reklam Google AdSense. Jako iż jest to jeden z bardziej popularnych sposobów zarabiania pasywnego w sieci, poniżej opiszę po krótce sposób działania tychże reklam.

Czym jest Google AdSense?

Mówiąc najprościej jak się da, Google AdSense to program reklamowy oferowany przez firmę Google, który umożliwia właścicielom stron Internetowych zarabianie na wyświetlaniu reklam na swojej stronie. Właściciele stron mogą umieścić reklamy w swoim serwisie i zarabiać pasywnie realne pieniądze. Zarabiamy wtedy, gdy ktoś w reklamę na naszej stronie kliknie lub gdy ją wyświetli.

Jak działa Google AdSense?

Google AdSense z reguły działa na podstawie modelu płatności za kliknięcie – tak zwany Pay-per-Click (PPC) lub na podstawie wyświetleń – Cost-per-Mile(CPM). To znaczy, że za każde kliknięcie lub wyświetlenie reklamy na stronie internetowej właściciel strony otrzymuje wynagrodzenie.

W modelu PPC, reklamodawcy tworzą kampanie reklamowe, w których określają słowa kluczowe, związane z ich produktem lub usługą. Słowa te mają być powiązane z wyświetlaniem ich reklam. Kiedy użytkownik wpisuje zapytanie związane z danym słowem kluczowym, Google wyświetla reklamy związane z tym słowem kluczowym w wynikach wyszukiwania lub na naszej stronie.

Model CPM (Cost-Per-Mile) to inny rodzaj reklamy internetowej oferowanej przez Google. W tym przypadku, reklamodawcy płacą za ilość wyświetleń ich reklam na stronach internetowych, a nie za kliknięcia. Termin „CPM” pochodzi z łacińskiego określenia „cost per mille”, co oznacza koszt za tysiąc wyświetleń.

porada zarabiaj na stronie

Reklamodawcy płacą tylko wtedy, gdy ktoś kliknie ich reklamę. Kwota, jaką płacą za kliknięcie, zależy od konkurencyjności słowa kluczowego, zasięgu geograficznego reklamy oraz innych czynników. Im bardziej konkurencyjne słowo kluczowe, tym wyższa cena za kliknięcie.

Reklamy Google AdSense wyświetlane na stronie Internetowej są najczęściej mocno związane z tematyką strony. Google wykorzystuje sprytne i inteligentne algorytmy, aby dopasować reklamy do treści na stronie Internetowej, co zwiększa szansę na kliknięcie reklamy przez użytkownika. W praktyce oznacza to, że prowadząc bloga wędkarskiego jest bardziej prawdopodobne, że zobaczysz na nim reklamy wędek, aniżeli reklamy opon samochodowych. Nie jest to jednak regułą.

Jak działa Google AdSense

Jak zainstalować Google AdSense na swojej stronie?

Aby zainstalować Google AdSense w swoim serwisie Internetowym, należy przejść na dedykowaną stronę Google AdSense i założyć bezpłatne konto. Z poziomu konta dodajemy naszą witrynę do listy i czekamy na jej zaakceptowanie. Po tym jak Google uzna, że nasza platforma nadaje się do wyświetlania reklam oraz że jest przyjazna użytkownikom będziemy mieli możliwość wygenerowania kodu reklamowego. W następnej kolejności musimy taki kod zamieścić na naszej stronie www.

Kod reklamowy można dodać na różne sposoby, w zależności od platformy, na której działa strona internetowa. Jeżeli nasz blog działa na platformie WordPress, można zainstalować dedykowaną wtyczkę Google AdSense, która ułatwi dodanie kodu reklamowego na stronę internetową. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, może okazać się niezbędnym ręczna edycja plików naszej strony.

Jak obsługiwać Google AdSense?

Po zainstalowaniu kodu reklamowego na swoją stronę internetową, można zacząć zarabiać pieniądze praktycznie od razu. Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Po pierwsze, warto monitorować wyświetlanie reklam na stronie internetowej. Można to zrobić, korzystając z panelu Google AdSense, który umożliwia śledzenie liczby kliknięć i wyświetleń reklam.

Po drugie, należy dbać o jakość treści na naszej stronie. Im lepsza jakość treści, tym większa szansa na zainteresowanie użytkownika reklamą i kliknięcie w nią. Jeżeli będziemy pisać głupoty, potencjalny użytkownik naszej strony może spodziewać się, że reklamy jakie prezentujemy mają dla niego podobną wartość.

Po trzecie, warto testować różne formaty reklam i umiejscowienie ich na stronie internetowej. W ten sposób można znaleźć najlepszą kombinację, która zwiększy szansę na kliknięcie reklamy przez użytkownika. Możemy również skorzystać z narzędzia do automatycznego rozmieszczenia reklam, gdzie Google robi tak naprawdę całą robotę za nas.

Ile można zarobić dzięki reklamom Google?

Przede wszystkim, ilość zarobków zależy od liczby wyświetleń i kliknięć reklam na stronie internetowej. Im więcej wyświetleń i kliknięć, tym większe zarobki. I to cała tajemnica. Działa to podobnie jak w przypadku afiliacji, gdzie tak naprawdę skala robi prawdziwą robotę. Sam mam jedną stronę, której od 3 lat nie aktualizuje. Strona ta generuje mały ruch, głównie przez to, że treści artykułów już dawno straciły na ważności. Mimo to ruch taki daje mi kilkadziesiąt złotych w miesiącu. Biorąc pod uwagę fakt, że przedłużenie domeny to koszt około 120zł w skali roku, opłaca mi się zachować tą stronę tak długo, jak będzie to możliwe.

Z drugiej strony, Google AdSense oferuje również narzędzia i funkcje, które pozwalają na optymalizację wyświetlanych reklam i zwiększenie ich wartości. Na przykład, właściciel strony może wykorzystać narzędzie do wyszukiwania słów kluczowych, aby wybrać bardziej dochodowe słowa kluczowe, które pomogą w wyświetlaniu bardziej wartościowych reklam na stronie.

Ciekawostka do zapamiętania

porada zarabiaj na stronie

Wydawca reklam, czyli Ty otrzymasz tak naprawdę tylko część przychodów generowanych przez wyświetlenia reklam na Twojej stronie. Dokładna kwota, którą otrzymuje wydawca, zależy od wielu czynników, takich jak liczba kliknięć w reklamy, rodzaj reklam, kraje, w których są wyświetlane reklamy, jakość ruchu oraz stawki CPC lub CMP.  Google nie ujawnia dokładnej stawki, którą otrzymuje wydawca. Zazwyczaj wynosi ona od kilku groszy do kilku złotych za każde kliknięcie lub wyświetlenie reklamy.

Rozwijając temat jakości ruchu, mogę Ci powiedzieć o pewnym małym eksperymencie z reklamami. Poprosiłem moich pięciu znajomych o klikanie w reklamę na mojej stronie raz dziennie każdego dnia przez pięć kolejnych dni. Każdy z nich po kliknięciu w reklamę miał wejść z nią w interakcję, czyli zostać na przekierowanej stronie dłuższy czas, coś tam poklikać i poczytać. Mówiąc inaczej – miał wcielić się w rolę mocno zainteresowanego klienta. Była to świeża strona, praktycznie bez żadnego ruchu zewnętrznego dlatego też mogłem śledzić dokładnie jak przekłada się to na wyniki. A wyniki były rewelacyjne, gdyż każde kliknięcie dawało mi pomiędzy 0,80zł a 1,10zł. Po pięciu dniach na moim koncie wydawcy widniała kwota ponad 105zł.

Później strona zaczęła generować większy ruch, a zarobki były marne, pomimo kliknięć i wyświetleń. Wpadało czasem kilka groszy dziennie, czasem nic, a czasem kilkadziesiąt groszy. To pokazuje jak ważne jest sprowadzać na stronę jakościowy ruch. Ruch taki potrafi zrobić więcej w jeden dzień, aniżeli kiepski ruch przez dwa kolejne miesiące.

Podsumowanie

Google AdSense to ciekawy i sprawdzony sposób na dochód pasywny gdy mówimy o małym blogu, lub jako jedno z głównych źródeł przychodu, w przypadku dużego serwisu lub portalu. Korzystanie z tego narzędzia nie kosztuje nas dosłownie nic, dlaczego by więc nie zaryzykować i nie spróbować?

Pamiętaj, że liczy się tutaj efekt skali, który można również rozumieć nie tylko jako liczbę odwiedzin naszej strony. Możemy też pod jedno konto podpiąć kilka naszych serwisów, z których każdy generuje jakieś przychody. Możesz więc mieć jedną stronę, która generuje 600zł przychodu miesięcznego. Możesz też mieć 3 strony, gdzie każda da Ci 200zł przychodu. Finalnie zarobisz tyle samo. Uważam, że każdy kto szuka sposobów na dodatkowy zarobek powinien zainteresować się tematem AdSense.

A czy Ty masz jakieś doświadczenie z reklamami od Google? Napisz w komentarzu ile udało Ci się wygenerować przychodu w ostatnim kwartale 🙂

Wszystkiego dobrego,

Sławek

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Article:

0 %