BlogowanieOptymalizacja i SEOWordpress

Jak poprawnie optymalizować wpisy na blogu wykorzystując Yoast SEO?

Cześć!

W dzisiejszym wpisie chciałbym opowiedzieć Ci o optymalizacji wpisów na blogu. Mówiąc w wielkim skrócie, optymalizacja Twoich treści ma za zadanie pokazanie wyszukiwarkom, że Twój blog jest przemyślany i skutecznie poukładany. Ale o tym napiszę nieco później. Tutaj, we stępie chciałbym Ci natomiast powiedzieć, że istnieje bardzo skuteczne i darmowe narzędzie, które pomoże Ci usystematyzować i ulepszyć pisane przez Ciebie artykuły. Yoast SEO, bo o nim będzie mowa jest wtyczką do WordPressa, którą możesz pobrać bezpłatnie. Wtyczka ta dzięki wbudowanym i  zaawansowanym funkcjom skanuje pisany przez Ciebie tekst w czasie rzeczywistym i na bieżąco ocenia skuteczność Twojego artykułu pod kątem czytelności oraz optymalizacji SEO.

Optymalizacja SEO

Zacznijmy jednak od szybkiego usystematyzowania wiedzy. Mówiąc najprościej, optymalizacja SEO (Search Engine Optimization) to proces doskonalenia witryny Internetowej w celu zwiększenia jej widoczności w wynikach wyszukiwania. Proces optymalizacji SEO składa się z wielu czynników, które muszą zaistnieć równolegle, a które bezpośrednio wpływają na pozycję naszej strony lub bloga. Czynniki o jakich mowa to między innymi: treść i jej zawartość oraz długość, struktura strony, odpowiednie słowa kluczowe i ich częstotliwość występowania, nagłówki oraz linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne.

Optymalizacja SEO ma na celu poprawienie pozycji naszej strony w wynikach wyszukiwania poprzez zwiększenie jej jakości i trafności dla wyszukiwarki oraz użytkowników. Pisząc więc artykuł na bloga powinieneś wiedzieć w jakim celu go piszesz. Powinieneś też wiedzieć jak chcesz, aby był on widziany przez wyszukiwarki. Jeżeli prowadzisz bloga kulinarnego i Twoim celem jest napisać przepis na spaghetti bolognese, przygotowany przez Ciebie artykuł musi być odpowiednio zoptymalizowany, aby na przykład Google wiedziało w sposób jednoznaczny, że jest to bez wątpienia przepis na spaghetti.

Wtyczka Yoast SEO to taki nasz wirtualny asystent, który na każdym etapie tworzenia posta, pomaga nam go ulepszać i poprawiać, aby jego finalna wersja była zoptymalizowana niemalże perfekcyjnie.

Czym jest Yoast SEO?

Yoast SEO to wtyczka dla WordPressa. Można ją pobrać w wersji bezpłatnej, ale jest też możliwa wersja Premium za dodatkową opłatą. Sam korzystam z wersji darmowej, gdyż uważam, że ma ona wszystko, czego potrzebuje mój Blog. Wtyczkę możemy pobrać bezpośrednio przez repozytorium WordPressa (klik). Gdy raz ją zainstalujesz zdziwisz się, jak przydatne i wartościowe jest to narzędzie. Nawet jeżeli o optymalizacji nie wiesz zbyt dużo, czytelny UI i UX wtyczki pozwoli Ci szybko zorientować się w jaki sposób możesz ją wykorzystać, aby poprawnie tworzyć wpisy.

Yoast SEO pomaga w optymalizacji strony

Jakie ma funkcje Yoast SEO?

Yoast SEO to proste w obsłudze, aczkolwiek zaawansowane w możliwościach narzędzie. Jego głównym zadaniem jest pomóc nam odpowiednio przygotować wpis, abyśmy mieli pewność, że zostanie on poprawnie odczytany przez Google. Poniżej przedstawię kilka, moim zdaniem najważniejszych funkcji Yoast SEO.

Analiza treści

Yoast SEO analizuje wpis pod kątem długości, powtarzalności słów kluczowych oraz gęstości nagłówków, które wpływają na jego wartość SEO. Po analizie narzędzie wyświetla zalecenia dotyczące wpisu. Dostajemy wprost wytyczne, które mówią instruują nas, że słowo kluczowe występuje zbyt rzadko, że tekst ma zbyt mało słów, lub że akapity są zbyt długie. Każda korekta tekstu automatycznie zmienia ocenę sumaryczną naszego artykułu.

Stylistyka tekstów – SEO copywriting

Jeżeli na przykład zaczynamy każde kolejne zdanie słowem: ‘Ponieważ’, wtyczka uzna to za możliwe obniżenie oceny czytelności naszego artykułu i zasugeruje nam zmiany tego słowa. Jeżeli piszemy zdania zbyt długie, wielokrotnie złożone, również otrzymamy alert i sugestie, aby niektóre zdania skrócić. To bardzo przydatna funkcja, gdyż poza optymalizacją samą w sobie, uczy nas zasad poprawnej stylistyki i składania zdań.

Konfiguracja wyświetlania w wynikach wyszukiwania

Yoast SEO pozwala na łatwe zarządzanie metatagami. Dzięki wtyczce niezwykle szybko i sprawnie ustawimy zarówno wyświetlany w Google tytuł strony (title) oraz opis naszej strony (meta-description). Dzięki podglądowi na żywo możemy w czasie rzeczywistym sprawdzić jak prezentują się prowadzone przez nas dane.

Sitemap, czyli mapa strony

Yoast SEO generuje mapę strony, która ułatwia wyszukiwarkom przeglądanie i indeksowanie naszego bloga. Mapę możemy bez problemu wskazać w Narzędziach Dla Webmasterów. Yoast SEO ma również opcjję integracji z Google Search Console.

Kanoniczny URL

Wtyczka daje nam możliwość ustawienia kanonicznego adresu URL, co pozwala na wykluczenie powielonych treści na stronie. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko otrzymania kary za duplikaty treści, co może negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie naszego bloga.

Konfiguracja robotów

Yoast SEO pozwala na łatwe konfigurowanie pliku robots.txt oraz indeksowanie i pozycjonowanie poszczególnych podstron i wpisów na stronie.

To tylko niektóre funkcje wtyczki. Moim zdaniem wtyczka ma jeszcze jedną, niezwykle kluczową wartość, nie wymienianą nigdzie indziej. Wtyczka pozwala na uczenie się i doskonalenie zasad SEO copywritingu. Jeżeli piszesz swój dwudziesty artykuł z kolei to już wiesz, ile plus minus znaków powinien mieć poprawny tekst. Wiesz, ile słów kluczowych umieścić oraz jak zarządzać rozmieszczeniem nagłówków w tekście. Po pewnym czasie dochodzimy do perfekcji i orientujemy się, że piszemy teksty praktycznie doskonałe, a tyczka jedynie potwierdza nasze przypuszczenia.

Yoast SEO – podsumowanie

Wtyczka Yoast SEO jest niezwykle wdzięcznym narzędziem. Korzystam z niego nieprzerwanie od lat na kilku stronach, jak również polecam ją znajomym czy klientom, którzy zaczynają przygodę z WordPressem. Wtyczka poza swoimi oczywistymi właściwościami takimi jak optymalizacja, może nas też wiele nauczyć. Jeżeli piszesz własnego bloga i korzystasz z Yoast SEO dostarczysz swoim czytelnikom naprawdę wartościowej, poukładanej treści. Możesz też posługiwać się Yoast SEO, gdy na przykład pracujesz jako zdalny Copywriter i przygotowujesz tekst SEO dla swojego klienta.

Tak czy inaczej warto jest skorzystać z takiego rozwiązania, zwłaszcza, że autorzy udostępniają je całkowicie bezpłatnie. Daj znać w komentarzu, czy Ty również korzystasz z Yoast SEO, a jeżeli tak, to co najbardziej Ci się podoba w tej wtyczce.

Wszystkiego dobrego,

Sławek.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Article:

0 %