Blogowanie

Niezbędnik blogera. Zbiór przydatnych i inspirujących stron.

Cześć! W dzisiejszym artykule pragnę przedstawić Ci zbiór narzędzi, które w sposób niezwykle prosty przyczynią się do wzrostu Twojej wydajności w tworzeniu wpisów na swoim blogu. Być może za dużo czasu spędzasz na upiększaniu zdjęć i wyróżnionych obrazków w swoich artykułach?  Być może nie jesteś zadowolony z wyglądu swojego bloga? A może masz fajny pomysł na stworzenie infografiki na bloga, ale nie masz zdolności graficznych i odkładasz swój ciekawy projekt na potem? Jeżeli jesteś perfekcjonistą i Twoje artykuły muszą być dopracowane w każdym słowie i pixelu, ten niezbędnik blogera sprawi, że raz na zawsze odmienisz zarówno klasę Twoich wpisów jak i zyskasz nową jakość swojej pracy. Bez zbędnego przeciągania przejdźmy do konkretów.

Zdjęcia na blogu

Jeżeli jesteś raczkującym blogerem, zapewne ucieszy Cię wiadomość, że gigantyczne biblioteki zdjęć w jakości Premium są dla Ciebie dostępne całkowicie za darmo. Bez obawy o naruszanie praw autorskich czy roszczenia osób trzecich, możesz pobierać z sieci zdjęcia w wysokiej jakości. Miejsca takie nazywane są potocznie stockami. Darmowe stocki ze zdjęciami tworzone są przez użytkowników zamieszczających swoje prace. To sprawia, że nowe fotografie pojawiają się tam niemalże bez przerwy.

Poniżej znajdziesz listę stron, które oferują darmowe zdjęcia:

Presety do Lightrooma

Jeżeli posiadamy już zdjęcia, możemy nadać im oryginalny charakter. W zależności od natury naszego bloga możemy nadać zdjęciom na przykład ciepłą lub zimną barwę, wyostrzyć lub rozmyć fragmenty fotografii lub mówiąc kolokwialnie – możemy poddać takie zdjęcia obróbce wizualnej. Taki zabieg sprawi, że używane przez nas fotografie będą spójne, a zdjęcie pomimo iż pobrane ze stocka, będzie miało oryginalny charakter.

Do osiągnięcia takich szybkich efektów polecam Ci program Lightroom i tak zwane presety. Preset to nic innego jak filtr, zawierający skonkretyzowane ustawienia poszczególnych parametrów fotografii. Możemy dla każdego zdjęcia ręcznie ustawiać balans bieli, nasycenie koloru czy też szumy. Możemy też wykorzystać uprzednio zdefiniowany preset, który zmodyfikuje nasze zdjęcie w pożądany przez nas sposób, dosłownie jednym kliknięciem. Sam Lightroom jest niesamowicie rozbudowanym programem i nie ogranicza się wyłącznie do zmiany tonacji zdjęć.

O ile program Adobe Lightroom jest rozwiązaniem płatnym, o tyle same presety możemy już nabyć bezpłatnie. Poniżej przedstawiam Ci moje trzy ulubione strony, które od czasu do czasu odwiedzam. Uważam, że bez nich ten niezbędnik blogera nie byłby kompletny.

Strony z ciekawymi presetami do pobrania znajdziesz poniżej:

Infografiki na bloga

Infografika jest elementem, który nie tylko uatrakcyjnia treść naszego bloga. Infografiki są często udostępniane i rozpowszechniane, ponieważ są atrakcyjną formą prezentacji skondensowanych danych. Jak to zwykło się mówić: jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów. Jednak stworzenie infografiki nie jest wcale takie proste, jeżeli nie umiemy w dobry program graficzny, lub po prostu nie mamy głowy do detali, takich jak kolory czy czcionki.

 

Niezbędnik blogera. Infografiki na bloga. Zarabiajnastronie.pl

Tutaj z pomocą przychodzą nam narzędzia on-line, które umożliwiają wykonanie takiej infografiki. Strony te dostarczają nam gotowe szablony, które możemy dowolnie konfigurować. Są jednak pewne ograniczenia. Możemy w przypadku bezpłatnego planu danej strony załapać się na określoną ilość darmowych infografik w miesiącu, na przykład pięciu. W takim przypadku warto dobrze przemyśleć naszą grafikę, aby stworzyć nasz projekt w jednym pliku. Jeżeli blogujesz regularnie, warto zastanowić się, do którego wpisu będziesz potrzebować infografiki. Musisz pamiętać również o tym, aby uprzednio przygotować sobie w surowej formie wszelkie dane, jakie zamierzasz zawrzeć w grafice.

Ciekawe i warte polecenia strony z generatorami infografik:

Filmy wideo

Podobnie jak w przypadku zdjęć, formaty wideo również posiadają swoje stocki. Filmy dostępne na stockach są na ogół krótkie. Mają raczej pełnić rolę zajawki na stronie, aniżeli wnosić faktyczną wartość dodaną do treści naszego bloga. Filmiki takie możemy również wykorzystać jako background na naszej stronie Internetowej lub jako element slidera.

Ciekawe strony z darmowymi filmami wideo:

Motywy i wtyczki do blogów

Niezbędnik blogera nie może istnieć bez wspomnienia o motywach do bloga. Nie wiem czy wiesz, ale nie jesteś skazany na aktualny motyw Twojego bloga, jeżeli nie podoba Ci się on wizualnie lub nie dostarcza pożądanej przez Ciebie funkcjonalności. Zakładam, że korzystasz z WordPressa, dlatego też pozwolę sobie nakierować Cię na strony, na których możesz znaleźć ciekawe, a często nawet darmowe rozwiązania. Dla większości użytkowników CMS WordPress rzeczą oczywistą jest repozytorium motywów i wtyczek. Znajdziemy tam nie jedną receptę na nasze bolączki. Dzięki repozytorium WordPressa, możesz dostarczyć użytkownikom Twojego bloga zupełnie nowych doświadczeń.

Są również strony oferujące motywy Premium. Do najpopularniejszych należą Themeforest.net oraz TemplateMonster.com. Jednak warto też od czasu do czasu zajrzeć na te strony w poszukiwaniu rozwiązań darmowych. Themeforest pierwszego dnia każdego miesiąca aktualizuje dział freebies. Dzięki temu możemy pobrać jeden wytypowany przez stronę szablon premium lub wtyczkę. W przypadku TemplateMonster dysponujemy całą biblioteką darmowych motywów, jednak warunkiem ich pobrania jest udostępnienie linku produktu na jednym z popularnych serwisów społecznościowych.

Strony z darmowymi motywami i wtyczkami:

Hosting z darmowym certyfikatem SSL

Jeżeli prowadzisz już bloga lub przymierzasz się do zakupu hostingu, pozwolę sobie polecić Ci hosting Zenbox. Wcześniej korzystałem z usług tych bardziej popularnych medialnie hostingów, jednak na szczęście zorientowałem się, że można stworzyć sobie środowisko do pracy lepiej, sprawniej i taniej. To co może być ważne z punktu widzenia blogera to chociażby kopie zapasowe – w Zenboxie robią je co 8 godzin za nas, a jak już coś zepsujemy, to możemy sami przywrócić naszą stronę w kilka minut. Grubsze, zgłaszane przeze mnie sprawy znajdywały rozwiązanie w plus minus 15 minut. I nie, nie jest to część sponsorowana. Ja na prawdę spokojnie śpię i spokojnie działam, wiedząc, że o Hosting nie muszę się martwić. Dlatego polecam zapoznać się z ofertą.

Strona hostingu Zenbox:

Niezbędnik blogera – ćwicz warsztat copywritera

Jak pisać artykuły na bloga. Niezbędnik blogera. Zarabiajnastronie.pl

W blogowaniu chodzi między innymi o to, aby dostarczyć użytkownikom jak najbardziej precyzyjnej informacji na zadawane przez nich pytanie. Odbiór naszych treści powinien być przyjazny i zrozumiały nie tylko dla czytelników, ale również dla algorytmów Google. Warto w tym celu stosować narzędzia, które pozwolą nam stworzyć idealny kontent.

Pierwszym z nich i w sumie najbardziej oczywistym jest Word lub podobny program, który posiada funkcję autokorekty. Tworząc profesjonalne treści, musimy przestrzegać zasad ortografii czy składni. Przed opublikowaniem wpisu, warto przeskanować go w poszukiwaniu błędów ortograficznych.

Zachęcam również do odwiedzenia strony synonimy.net. Jest to gigantyczna baza słów bliskoznacznych, które wzbogacą nasz artykuł i uczynią jego treść bardziej przyjaznym. Nie musimy wciąż używać jednego słowa na określenie na przykład danej czynności. Przecież w naszym pięknym polskim języku mamy praktycznie kilka synonimów na każdy pojedynczy wyraz. Jako bloger zachęcam Cię do korzystania z tej strony. Na swoim przykładzie widzę najlepiej, jak bardzo mój zasób słów uległ powiększeniu i o ile łatwiej i szybciej tworzy mi się nowe treści.

Wtyczka nie tylko do SEO

Ostatnią rzeczą, bez której moim zdaniem niezbędnik blogera nie byłby kompletny to pobranie i zainstalowanie wtyczki Yoast SEO. Wtyczka ta jak sama nazwa wskazuje służy do poprawnego zoptymalizowania naszej witryny, ale posiada też ciekawą opcję. Jest nią ocena czytelności stworzonego przez nas artykułu. Yoast SEO informuje nas, czy w dodawanym wpisie nie stworzyliśmy zbyt długich akapitów, czy stosujemy nagłówki, aby tekst był czytelniejszy. Otrzymujemy również informacje zwrotne na tematy takie jak użycie strony biernej i czynnej w naszym tekście oraz listę rekomendacji do zmian, wraz ze wskazanym konkretnym zdaniem w całym wpisie.

Wtyczka posiada również opcję analizy tekstu pod kątem SEO. Tutaj również otrzymujemy szereg wskazówek i rekomendacji. Ich wdrożenie uczyni nasz tekst lepiej zoptymalizowanym, a tym samym szybciej osiągniemy wyniki w postaci wzrostu pozycji naszej strony w Google. Połączenie wszystkich opcji wtyczki Yoast SEO daje nam ogólny feedback na temat naszego SEO copywritingu i pozwala nam udoskonalać warsztat pisarski.

Niezbędnik blogera – podsumowanie

Powyższe przykłady narzędzi to moja subiektywna lista. Osobiście bardzo regularnie, ale też wymiennie korzystam ze wspomnianych stron z bezpłatnymi zdjęciami. Proponuję Ci na spokojnie zapoznać się z ofertą każdego narzędzia oraz wybranie tego, które najbardziej Ci pasuje. Warto jest eksperymentować z każdym po trochu i finalnie zdecydować się na takie, które najlepiej współgra z naszymi intencjami.

Na koniec pytanie do Ciebie: znasz inne narzędzia lub strony o podobnym charakterze? Czy masz swój własny niezbędnik blogera? Jeżeli tak, to jakie są Twoje doświadczenia z tymi stronami? Podziel się proszę nimi w komentarzu!

Wszystkiego dobrego,
Sławek

PS.
W tym artykule użyłem kilku linków afiliacyjnych. Jeżeli z nich skorzystasz i w przyszłości zakupisz lub nabędziesz na tych stronach płatne usługi to jest szansa, iż otrzymam od takiej transakcji jakiś określony procent. Jeżeli nie chcesz klikać w link afiliacyjny, po prostu usuń z niego część śledzącą, lub znajdź stronę z opisaną usługą bezpośrednio w Google.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Article:

0 %