Blogowanie

Pomysły na artykuły na bloga. 17 inspirujących tematów.

Cześć!

Ostatnio na moim blogu pojawił się artykuł o braku motywacji do pisania oraz o sposobach w jaki można motywację przywrócić. Dzisiejszy artykuł jest w pewnym sensie kontynuacją tamtego tematu. Bardzo częstą przyczyną utraty naszej motywacji do blogowania jest to, że nie wiemy o czym mamy pisać. Tak po prostu. Dlatego też przygotowałem dla Ciebie listę tematów uniwersalnych, które możesz poruszyć na swoim blogu, bez względu na to, czy piszesz o biznesie, o podróżach czy o gotowaniu. Pomysły na artykuły na bloga przedstawione poniżej pozwolą Ci spojrzeć na temat blogowania jako na coś praktycznie nieskończonego i niewyczerpanego.

Poradniki i instrukcje

Jeżeli już zajmujesz się jakimś konkretnym tematem możesz stworzyć cykl poradników lub instrukcji. Załóżmy, że piszesz o WordPressie. Możesz stworzyć cykl poradników o tym jak go zainstalować i skonfigurować. Jeżeli prowadzisz bloga podróżniczego, możesz na przykład stworzyć poradnik o tym, jak tanio kupować bilety lotnicze.

Przeglądy produktów

Możesz wybrać się na wirtualne zakupy dotyczące Twojej branży. Nie koniecznie musisz zaraz nabywać jakieś konkretne rzeczy. Wystarczy, że śledzisz rynek i wiesz jakie nowe produkty właśnie się pojawiły, lub jakie produkty doczekały się już swojej zapowiedzi. Przegląd produktów to bardzo dobry pomysł na artykuł na bloga.

Analizy rynkowe

Podobnie jak w przypadku produktów opisanych wyżej, możesz też poddać analizie konkretny rynek. Wybierz tylko kierunek Twojej analizy i do dzieła. Możesz na przykład opisać rynek pod kątem finansowym, demograficznym lub geograficznym.

Pomysły na artykuły na bloga

Recenzje książek, filmów lub gier

Bez względu na to, jaki blog prowadzisz zawsze, ale to zawsze znajdzie się choćby jedna książka w tematyce, którą możesz zrecenzować. Jeżeli prowadzisz bloga o grach masz praktycznie niewyczerpane źródło inspiracji.

Zestawienia

Zestawienia to bardzo popularny pomysł na artykuł na bloga. Mówiąc inaczej, zestawienia to listy najlepszych, najgorszych, najbardziej popularnych i wszystkich innych naj. Zestawienia to temat bardzo uniwersalny, bardzo łatwo dający się dopasować do każdej niższy. Jeżeli prowadzisz bloga w tematyce psychologii dziecięcej, Twoim zestawieniem może być 10 najlepszych sposobów na zmotywowanie dziecka. Jeżeli gotujesz możesz napisać o 5 najlepszych sposobach na zorganizowanie sobie przestrzeni w kuchni.

Porównania

Pomysły na artykuły na bloga muszą rzecz jasna zawierać w sobie porównania. Porównania są bardzo podobne do zestawień, ale mamy tutaj możliwość jak sama nazwa wskazuje porównać kilka rozwiązań, przedmiotów czy opinii. Na przykład: Który laptop jest bardziej wydajny.

Artykuły edukacyjne

Twój blog to świetna okazja do stworzenia wartościowych materiałów edukacyjnych dla Twoich użytkowników. Jednym z przykładów jest na przykład jedna blogerka, podróżniczka, która stworzyła e-booka o wciąż widocznych śladach Powstania Warszawskiego. Ty również możesz przygotować cykl wartościowych materiałów i przedstawić je w formie serii postów lub całej oddzielnej kategorii w Twoim blogu.

Relacje z wydarzeń branżowych

Jeżeli mocno interesujesz się danym tematem to jest duża szansa, że prędzej czy później odwiedzisz jakieś wydarzenie branżowe. Ja sam osobiście lubiłem odwiedzać Targi e-handlu w Warszawie. To bardzo dobra okazja, aby przedstawić na swoim blogu relację z tego wydarzenia.

Opowieści o sukcesach i porażkach

Masz też możliwość bardziej otworzyć się na swoich czytelników i pokazać im siebie od trochę bardziej ludzkiej strony, którą ma każdy z nas. Możesz opowiedzieć o swoich porażkach, jak do nich doszło i jakie lekcje wyciągnąłeś z tej porażki. To bardzo wartościowa wiedza dla ludzi, którzy śledzą Twoje poczynania. Analogicznie pisz też o sukcesach, gdyż nic bardziej nie inspiruje niż ludzie, którzy są tam, gdzie my chcemy dojść.

Artykuły o efektywności

W każdej branży można się udoskonalać, być lepszym i bardziej efektywnym. Przykład? Jak efektywnie planować budżet w podróży? Prowadzenie bloga – jak robić to efektywnie? Jak zwiększyć efektywność naszych ćwiczeń wykorzystując dietę? Przykładów jest mnóstwo i na pewno znajdziesz tu inspirację dla siebie.

Wywiady z ekspertami

Wywiady z ekspertami i wywiady ogólnie to doskonały pomysł na artykuł na Twojego bloga. Warto raz na jakiś czas przełamać bloga nietuzinkową i ciekawą rozmową pokazującą spojrzenie innych osób na dane tematy.

Pomysły na bloga. Zarabiaj na stronie.pl

Komentarze na tematy branżowe

Podobnie jak w przypadku relacji z wydarzenia mile widziane jest skomentowanie danej wypowiedzi, filmu lub sytuacji. Komentarze pokazują, że jesteś mocno zaangażowany w temat, jednocześnie mogą otworzyć przed Tobą drzwi do wystąpienia w innych, bliskich Tobie mediach.

Artykuły o aktualnych trendach

Możesz stworzyć i napisać ciekawy artykuł o aktualnych trendach oraz o Twoim stosunku do nich. Na przykład obecnie forsowane są elektryki i ekologia. Możesz napisać czy ten trend jest Twoim zdaniem słuszny, do czego może doprowadzić i jakie niesie szanse i zagrożenia. Jest to również temat bardzo uniwersalny, gdyż każda branża płynie i wszędzie panują jakieś trendy.

Artykuły na temat życia rodzinnego

Jestem przekonany, że Twoi czytelnicy chcieliby poznać Twoją opinię na temat tego, jak Twoje blogowanie wpływa na życie rodzinne. Może są w podobnej sytuacji jak Ty, a może nie radzą sobie z pogodzeniem życia zawodowego i rodzinnego, a Ty jesteś dla nich ostatnią nadzieją? Warto podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Ja na przykład ostatnio napisałem artykuł o tym jak prowadzić bloga, aby nie zachwiać życia rodzinnego. Mam nadzieję, że kilka podanych przeze mnie porad pomoże w przyszłości innym.

Zdobywanie nowych umiejętności

Możesz pokazać swoim czytelnikom jak rozwijać się w Twojej dziedzinie. Podziel się tym jak Ty zdobywałeś nowe umiejętności. Napisz o tym, czy Twoje doświadczenia są i mogą być wciąż aktualne patrząc z perspektywy rynku. Zainspiruj czytelników czymś kreatywnym.

Historie sukcesu i inspirujące opowieści o ludziach, którzy osiągnęli swoje cele lub pokonali trudności

Tutaj masz przeogromne pole do popisu. Pokazywanie i opisywanie historii sukcesu innych osób to nie tylko pomysły na artykuły na bloga, ale też inspirowanie samych siebie i innych.

Luźne felietony: co by było gdyby?

Pisząc luźne felietony dajesz szansę na wyrzucenie z siebie wszystkiego, co siedzi gdzieś z tyłu twojej głowy. Dobrym pomysłem na artykuł na Twojego bloga może być seria: co bym zrobił 20 lat temu? Czego bym nie zrobił ponownie? Co mym zrobił inaczej? Czego się nauczyłem popełniając ten błąd? I tak dalej. Możesz pisać dosłownie o wszystkim co uznasz za słuszne i co wpasowuje się w tematykę Twojego bloga.

Pomysły na artykuły na bloga – podsumowanie

Powyżej przedstawiłem Ci 17 pomysłów na artykuły. Pamiętaj, że to nie jest skończona lista. Miej też na uwadze, że każdy z tych punktów dopiero otwiera przed Tobą szereg możliwości. Wystarczy, że wymyślisz po 4 artykuły do każdego punktu, a otrzymasz prawie 70 tematów, w których możesz  dać upust swojej kreatywności. Zakładając, że tworzysz posty raz na tydzień, 70 tematów daje Ci ponad rok spokojnej głowy w wymyślaniu ich.

Mam nadzieję, że tym artykułem pomogłem Ci spojrzeć na temat blogowania lekko inaczej. Moim zadaniem było pokazać Ci, że blog nie musi ograniczać się do jednego i tego samego. Zróżnicowanie stylów w jakim piszesz z pewnością przełoży się na przyciągnięcie większej ilości odwiedzających i na pozyskanie wartościowego ruchu. A pamiętaj, że wartościowy ruch na blogu jest najlepszym co może Cię spotkać zarówno pod kątem relacji z czytelnikami, ale też marketingowym i biznesowym.

Wszystkiego dobrego!

Sławek

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Article:

0 %